Drone Nedir? Nasıl Yapılır?

Drone Nedir?

Havada insansız uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen, uçabilen tüm araçlara drone olarak adlandırabiliriz. Dronlar; video kaydı yapabilen ,kargo taşınabilen, yarışı yapılan insansız hava araçlarıdır. Bir drone, pervane, motor, gövde ve ESC gibi bileşenlerden oluşur. Dronlar motor sayılarına göre adlandırılmaktadır. Quadcopter(4 motorlu dron çeşidi);dron denilince akla gelen dron çeşididir.

 

Drone yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

  • Gövde: uçmak için gerekli modüllerinin üzerine yerleştirildiği genellikle karbon fiber den üretilen x şeklindeki yapı.
  • Motorlar: Dronlar için elektrik motorları, elektrik enerjisini doğrusal veya en yaygın olarak döner hareket şeklinde mekanik enerjiye dönüştüren araçlardır, fırçalı ve fırçasız olmak üzere ikiye ayrılır.
  • Pervaneler: Saat yönü ve ters yönü şeklinde drone pervaneleri
  • ESC (Elektronik Hız Kontrol): Motorların hızını kontrol etmeye yarayan elektronik devrelerdir.
  • Kontrolcü: Motorların devrini ESC ye verdiği komutlar ile sağlayan elektronik devredir
  • Batarya: Genellikle performans ve verimlilik için LiPo piller kullanılır. Batarya motorlara ve elektronik ekipmana güç verir
  • Uzaktan kumanda sistemi: alıcı ve vericiden oluşan çoğunlukla 2.4Ghz ile çalışan kontrol cihazıdır

 

 

 

Drone yapımında dikkat edilmesi gerekenler:

Drone yapımında kullanılan elektronik malzemelerin bağlantılarında genellikle lehim kullanılmaktadır. Kontrolcü ve ESC gibi elektronik devreler yüksek voltaj, kısa devre ve ters akıma maruz kalınca hızlıca bozulmaktadır. Bu yüzden montaj esnasında voltaj kutup yönleri teyit edilmelidir. Kontrolcü, ESC ve alıcının çalışma voltajlarına göre güç kaynağı belirlenmeli gerekirse regülatör kullanılarak uygun voltaja düşürülmelidir. Sisteme batarya bağlanmadan önce kısa devre ve ters akım olup olmadığına emin olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir